2021-25-01
AKUadmin
Published in post

Koncerty

Stałym punktem programu ESK jest Art Celebration – autorski projekt rzeszowskich muzyków Zbigniewa Jakubka i Bartłomieja „Eskaubei” Skubisza, mający na celu eksplorowanie różnych gatunków muzycznych oraz aspektów sztuki. W tej edycji projektu Art Celebration muzycy skupią się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki. Migracja była i jest nieodłącznym elementem historii kultury, szczególnie w Polsce, jak również w krajach Partnerstwa Wschodniego, doświadczonych w niedalekiej przeszłości totalitarnym systemem. Koncert podzielony będzie na trzy części.

W pierwszej części wystąpi Kuba Stankiewicz Trio – z muzyką Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio. Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Razem z Kubą Stankiewiczem na scenie zagrają Wojciech Pulcyn – kontrabas oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Druga część koncertu to EAST WEST MIGRATIONS – program przygotowany przez zespół AC Band złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem. Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1 edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta.

Trzecia część to wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Podczas koncertu wykonawcy opowiedzą o swoich emigracyjnych wspomnieniach. Odbędzie się też spotkanie z Michałem Urbaniakiem podczas którego porozmawiamy o roli emigracji w jego muzycznej karierze.

Po raz kolejny w ramach ESK odbędzie się też koncert muzyki elektronicznej Electro East. Wystąpią Cape Cod i Alina Pash.

Cape Cod (Maksym Sikalenko) jest producentem i jednym z najbardziej znanych muzyków elektronicznych na Ukrainie. Maksym z sukcesem współpracuje z zachodnimi muzykami, wielu z nich brało udział w nagrywaniu jego utworów. W tym roku wydał album Echoes, który znalazł się na liście najlepszych ukraińskich wydań roku 2018. Jesienią tego roku Maks otrzymał nagrodę Jagermeister Music Awards w kategorii „Najlepszy elektroniczny wykonawca roku”.

Alina Pash – ukrainska artystka która miesza w swojej muzyce pop, hip-hop i motywy etniczne. Pochodzi z części górskiej Ukrainy (Zakarpaty). Koloryt tego regionu jest odczuwalny w jej utworach. W 2018 r. zaprezentowała swój debiutancki singiel „Bitanga” . Utwór ten został nagrany z francuskim raperem z grupy Jaw DOP. Singiel i klip wideo dostały nagrody „Single roku” i „Wideo roku” w konkursie Jager Music Awards.

Oligarkh – młody hiphopowy producent z Sankt Petersburga zadebiutował w 2013 roku albumem „Zemlya i Volya”, który został opisany jako „abstrakcyjno-ortodoksyjna mieszanka duchowej, ludowej, lirycznej muzyki oprawionej w ośmiobitowa bałałajkę i połamany rytm”. Koncerty Oligarkh’a to nie tylko muzyka: to kolaż obrazów i słów, ludowości i elektroniki, duchowości i nowoczesności – audiowizualne show, jakościowo nieodbiegające od występów największych gwiazd współczesnej muzyki elektronicznej. W warstwie wideo jest to kompilacja scen z filmów historycznych, dokumentalnych czy animowanych, dzięki której ramie w ramie z muzykami staja bohaterowie radzieckich kronik, postaci z bajek, celebryci, ikony popkultury i przekrój rosyjskiego społeczeństwa: od chłopów i bandytów, przez baletnice, aż po carów.

AKUadmin
Scroll to Top