2021-25-01
AKUadmin
Published in post

Projekty interdyscyplinarne

Jedną z idei festiwalu jest synteza różnorodnych gatunków sztuki. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury zaprezentowane zostaną projekty nietypowe, wielowymiarowe łączące w sobie różne elementy: muzykę, taniec, teatr czy sztuki wizualne na najwyższym poziomie artystycznym.

Jednym z takich przedsięwzięć jest Hotel Meduza – performance/instalacja artystyczna (dla widzów od 18 roku życia), łączącą sztukę wizualną z widowiskiem teatralnym. Projekt ma charakter site-specific i stworzony został z myślą o funkcjonowaniu w specjalnie wykreowanej do tego celu przestrzeni w pomieszczeniach piwnicznych rzeszowskiego Teatru Maska, gdzie zostanie stworzona instalacja przestrzenna wyobrażająca hotel usytuowany na dnie oceanu. Instalacja przestrzenna będzie stanowiła ważny element dla wydarzania się performansu. Na wizualizacje składać się będzie nie tylko scenografia ale też kostium i kapelusz inspirowany formą meduzy. Autorsko zaprojektowany i wykonany kostium przez Ewelinę Czaplicką- Ruduchę, będzie stanowił odrębne w formie dzieło sztuki. Ogromną rolę w tworzeniu tej tajemniczej, podwodnej rzeczywistości, będzie miała muzyka, skomponowana i wykonywana na żywo przez Kristiana Tangvika. Performance w języku angielskim będzie zagrany trzykrotnie, każdej nocy, podczas trwania Festiwalu.

Ciekawą propozycją jest też Instalacja ruchowa “UWAGA!” – spektakl taneczny Teatru O.de.la z muzyką na żywo. “UWAGA” to projekcja zbliżona do ekspresji naturalnej. Polega na spontanicznym, nieintencjonalnym uzewnętrznieniu i wyrażaniu treści psychicznych w formach ruchowych. W performansie ciało tancerza to nośnik barwy i jej wpływu na motorykę, emocje, zachowanie; muzyka – pomaga doznawać barwy, czasem potęguje, a czasem zniekształca ich działanie; choreografia – wyznacza diagram, kontury wrażenia barwnego – ruchowego scenografia rysuje przestrzeń eksperymentu, a wizualizacje docierają do oka obserwatora.

Tajemnicę życia i piękno przyrody odkryje przed nami artysta Paweł Chlebek, który wykona instalację land art’ową (w pobliżu Klubu Festiwalowego na Bulwarach) w formie performance. Instalacja będzie nawiązywać do koncepcji artystycznej Grupy Twórczej ArtLander. Paweł Chlebek jest autorem pomnika Stanisława Nitki na rzeszowskich bulwarach oraz artystą międzynarodowych festiwalów Land Art.

Po raz kolejny uczestnicy festiwalu będą mogli wyruszyć w dźwiękową podróż dzięki projektowi “Ucho – dźwiękowy wehikuł” – projekt zainicjowany podczas ESK 2018 zyskał tak duże zainteresowanie i sympatię odbiorców, że teraz powraca w nowej odsłonie. Ucho to projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych i nawiązuje do polskich i ukraińskich symboli kultury codziennej. W ramach tegorocznej edycji powstanie słuchowisko kryminalne „Pitawal” (kryminał, dla odbiorców powyżej 16 r.ż) autorstwa Michała Chołki z Teatru im. Wandy Siemaszkowej przy oraz polsko-ukraińskie, melodyjne słuchowisko „Jaworowi ludzie”zainicjowane i wykonywane przez wokalistkę Darię Kosiek przy wsparciu Weroniki Pankiewicz. Słuchowiska będą prezentowane w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”.

AKUadmin
Scroll to Top