7 edycja koncertu Art Celebration skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki. Migracja była i jest nieodłącznym elementem historii kultury, szczególnie w Polsce, jak również w krajach partnerstwa wschodniego, doświadczonych w niedalekiej przeszłości totalitarnym systemem.

Migracje ze wschodu na zachód pozwalały rozwinąć skrzydła takim znakomitym twórcom jak Krzysztof Komeda, Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak, Henryk Vars, Bronisław Kaper. Istnieją również przykłady muzyków amerykańskich, którzy wybrali na swoje miejsce życia i pracy Polskę (Michael Patches Stewart, Derrick McKenzie). Twórcy projektu Art Celebration chcą poprzez muzykę, ale również opowiedziane historie pokazać ludzkie losy i motywacje, które pchały artystów do migracji. Oprócz muzyki artyści opowiedzą w zwięzły sposób o przyczynach emigrowania i wpływie takich decyzji na ich twórcze życie.

Koncert podzielony będzie na trzy części.

I część:

Kuba Stankiewicz Trio –  muzyka Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio. Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Razem z Kubą Stankiewiczem na scenie zagrają Wojciech Pulcyn – kontrabas oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.

II część:

AC Band – EAST WEST MIGRATIONS – program przygotowany przez powołany przez kuratorów zespół złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem. Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1 edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta.

Wystąpią:

Olga Boczar – wokal, flet

Miłosz Pękala – instr. perkusyjne

Michał Kołodziej lub Marcin Jadach – kontrabas, git. basowa

Zbigniew Jakubek – fortepian

Tomek Nowak – trąbka

Bartek Dworak – skrzypce

Bartek Skubisz – rap, gramofony, f/x

Sebastian Frankiewicz – perkusja

III część:

Michał Urbaniak Jazztet – wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz brytyjski gitarzysta pochodzenia afrykańskiego – Femi Temowo lub Michael Patches Stewart – wybitny amerykański trębacz mieszkający w Polsce. Podczas koncertu wykonawcy opowiedzą o swoich emigracyjnych wspomnieniach. Odbędzie się też spotkanie z Michałem Urbaniakiem podczas którego porozmawiamy o roli emigracji w jego muzycznej karierze.

Informacje o biletach podamy wkrótce.

Scroll to Top