Spektakl „Calineczka” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, ze scenografią Dariusza Panasa, muzyką Huberta Pyrgiesa i choreografią Marty Bury swoją premierę miał w 2016 roku. Od tego czasu spektakl prezentowany był na kilku prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach (w tym także w wersji plenerowej), zdobywając wyróżnienia za muzykę i scenografię na jednym z najważniejszych polskich festiwali teatrów lalkowych – Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Podczas festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019 spektakl zostanie jednak zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie. Muzykę autorstwa Huberta Pyrgiesa wykona zespół wokalny złożony z wokalistów i beatboxerów z trzech krajów partnerstwa wschodniego (Polska, Ukraina, Bułgaria), w składzie:

  • Adriana Plamenova Nikolova vel. Pe4enkata (Sofia, Bułgaria) – aktualna mistrzyni świata w beatboxie. Mimo młodego wieku zdobyła już bardzo duże doświadczenie sceniczne na całym Świecie. W swojej twórczości łączy słowiańskie melodie z beatboxem, śpiewem operowym oraz wykorzystuje elektroniczne efekty.
  • Volodymyr Pankiv (Drohobycz, Ukraina) – Solista Opery Krakowskiej. Bas/baryton.
  • Jan „Elf” Czerwiński (Gdańsk, Polska) – Mistrz Polski w beatboxie 2018 (kategoria „Loopstation”). Tworzy pełne kompozycje z użyciem wyłącznie Loop Station i własnego głosu.
  • Hubert Pyrgies (Lublin, Polska) – kompozytor, wokalista. Lider zespołów „Chonabibe” oraz „Bajki o dorosłych”.

Muzyka wykonana będzie techniką a capella i beatbox z wykorzystaniem partii instrumentalnych (dzwonki harmoniczne, perkusjonalia, syntezatory). Muzyka na żywo w wykonaniu zespołu złożonego z artystów z trzech krajów będzie doskonale komponować się ze spektaklem „Calineczka”, wymyślonym przez reżysera jako zabawa formą, ruchem i dźwiękiem, tworzonym na żywo na scenie. Historia „Calineczki” – często jedna z pierwszych baśni, które rodzice opowiadają swoim dzieciom, jest bogata w przygody,  zdziwienia i zachwyty nad światem w makro i mikro skali. Spektakl, tak jak i baśń, która była inspiracją do jego powstania, ukazuje świat z perspektywy małego dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom czasem także straszne. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom – także tym dorosłym – rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są odbierane najmocniej przez dzieci. Przedstawienie odchodzi od tekstu, komunikując się z widzami za pomocą obrazów. Dzięki współpracy wszystkich twórców przedstawienia widzowie otrzymują barwne, żywiołowe i pobudzające wyobraźnię widowisko.

W spektaklu zagrają aktorzy rzeszowskiego Teatru „Maska”: Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski i Andrzej Piecuch.

Scroll to Top