Fundacja Legalna Kultura – debata.

LOSY KULTURY  W CYFROWEJ RZECZYWISTOŚCI. Nowe technologie – nadzieja czy zagrożenie ?

Czy w sieci wszystko wolno(ść)?

Jak budować kulturę ery Internetu?

Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł kultury?

Co to znaczy wspólnota twórców i odbiorców kultury?

XXI wiek wraz z Internetem przyniósł rewolucję na polu dostępu do treści kultury i ich dystrybucji. Staliśmy się częścią globalnego społeczeństwa cyfrowego, które komunikuje się ze sobą i funkcjonuje na płaszczyźnie wirtualnej stanowiącej nieodłączny element naszej pracy, rozrywki i nierzadko również życia osobistego. Dynamiczne zmiany, które zachodzą na naszych oczach, stanowią wyzwanie dla prawa autorskiego – stworzonego pod realia świata materialnego. Mimo pojawiających się nowych rozwiązań Internet to wciąż rzeczywistość nieskodyfikowana, w której trudno jest pogodzić interesy artystów, dystrybutorów i odbiorców kultury. Stąd też pojawiające się pytania o przyszłość branży kreatywnej, korzyści i zagrożenia dla twórców oraz ich rolę w tworzeniu cyfrowej rzeczywistości, a także rolę odbiorców, na barkach których spoczywa dziś współodpowiedzialność za budowanie kultury cyfrowej.

Uczestnicy debaty:

Abradab (Marcin Marten) – legenda polskiego rapu, żywy klasyk. Założyciel zespołu Kaliber 44 i twórca solowy. współautor i autor takich albumów jak „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” czy „Emisja spalin”. Raper łączący inteligentne teksty, hip-hop z domieszkami przeróżnych stylów i wyraźnymi wpływami funku oraz reggae, często do bitów i skreczy dodaje żywe instrumenty. Ma na swoim koncie wiele muzycznych nagród, współpracowali z nim między innymi: Gutek, Tede, O.S.T.R., Dj Feel-x, Marika, Rahim i Voo Voo.

Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz – jeden z pionierów łączenia hip hopu i muzyki improwizowanej. Związany ze sceną hip hopową od początków jej istnienia w Polsce. Współtworzy zespół Eskaubei i Tomek Nowak Qurtet, współpracował między innymi z takimi artystami, jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Jakubek, Ten Typ Mes, Bernard Maseli, Vitold Rek. Dziennikarz muzyczny, promotor kultury.

Kinga Jakubowska kulturoznawca, prezes Fundacji Legalna Kultura i autorka Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura, projektów Otwarte Drzwi do Kultury i Kultura Na Widoku . Przez wiele lat zajmowała się dystrybucją filmów, posiada długoletnie doświadczenie w sektorze edukacji filmowej i medialnej. Autorka wielu projektów i publikacji z zakresu kultury, prowadzi wykłady w Instytucie Badań Przestrzeni Publicznej przy  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Marcin Kotyła – edukator, animator kultury, socjolog. W Fundacji Legalna Kultura prowadzi działalność edukacyjną z zakresu prawa autorskiego, legalnych źródeł kultury w sieci  i bezpieczeństwa w Internecie. Interesują go przemiany zachodzące na styku kultury i technologii, a także zmiany modeli korzystania z zasobów sieci. W ramach kampanii społecznej Legalna Kultura realizował projekty Kultura Na Widoku i Otwarte Drzwi Do Kultury.