LEGIMI DZIECIOM+ SPOTKANIE AUTORSKIE Z ROBERTEM NOWAKOWSKIM + BINGE LISTENING

GDZIE: Klub Festiwalowy, Bulwary

KIEDY:

  • 25.06 godz. 15.00-20.00 (punkt informacyjny Legimi), godz. 17:00 – 18:00 (Legimi dzieciom – nie tylko bajki), godz. 18:30 – 20:00 (spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim wokół książki “Ojczyzna jabłek”) , godz. 20:00 – 23:00 (Binge – listening – trzy gatunki literackie na słuchawkach)
  • 26.06 godz. 15:00 – 20:00 ( #Legimi Hot Spot)
  • 27.06 godz. 15:00 – 20:00 ( #Legimi Hot Spot)

 

Podczas ESK 2021 w Klubie Festiwalowym zapachnie dobrą lekturą. Wszystko to za sprawą obecności Legimi.

Pierwszego dnia festiwalu o 17.00 na uczestników czeka projekcja filmu promującego książki dla dzieci połączona z niecodziennym wykładem. O 18.30 z kolei zaplanowano spotkanie z Robertem Nowakowskim – autorem książki „Ojczyzna jabłek”.

 

„Ojczyzna jabłek” to historia, która od dawna czekała, by ją opowiedzieć…

 

Okolice Soliny. II wojna światowa dobiegła końca. Oficjalnie. W etnicznym i narodowościowym tyglu południowo-wschodniej Polski koniec świata ma dopiero nadejść.

 

Jelko Rabik mieszka w Pasice, wiosce, nad którą góruje mała cerkiew. Jak większość tutejszych jest Bojkiem, a jego rodzina, na czele z Fedorem, ojcem siedmiu synów, cieszy się dużym szacunkiem sąsiadów. Nieopodal, we wsi Bereżnica Niżna, żyje rodzina Niny Gocz. Jej matka, katoliczka, pochodzi z jednej z nielicznych w okolicy polskich rodzin, zaś ojciec jest Łemkiem, za którym z Beskidu Niskiego przywędrowały krewniaczki. Nina została wychowana po łemkowsku, mówi po polsku, chodzi do cerkwi.

 

Jelko kocha się w Ninie. Wie o tym chasyd Mozes Halberstam, którego Jelko odwiedza, by prosić o radę. Do ziemianki pod bojkowską chatą, w której wciąż ukrywa się Żyd, docierają różne plotki. Ciągle jednak brakuje wieści o cadykach, którzy, mimo zakończenia wojny, nadal nie wrócili. Bo co to znaczy „zniknęli”? Wszyscy? Gdzie?

 

Jelko nie wie. Nie wie też jego ojciec, który z coraz większym niepokojem spogląda w przyszłość i na pobliskie lasy. Bo to z nich — po odejściu Niemców i przejściu Sowietów — do wsi przychodzą kolejni „wyzwoliciele”: Ukraińska Powstańcza Armia, Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Wojsko Polskie, Milicja Obywatelska  albo bandy podszywające się pod kogo bądź. W końcu — jak twierdzi Mozes — to, że Niemcy odeszli, wcale nie musi oznaczać, że zrobiło się bezpieczniej. I co mieli na myśli sowieccy agitatorzy, którzy namawiali do wyjazdu na wschód, nim będzie za późno? Wkrótce wszystko staje się jasne.

Rozpoczyna się akcja „Wisła”. Ruszają przesiedleńcze transporty. Czy tam, gdzie zostaną rzuceni bohaterowie, uda im się odnaleźć siebie nawzajem i własną tożsamość?

 

Wieczorem natomiast  (25.06) będzie przygotowany silent maraton audiobookowy – binge-listening.

Scroll to Top