Wędrówka po historycznej krainie Zakarpacia – jedynego na południe regionu zamieszkałego przez ludność wschodniosłowiańską”

GDZIE: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, ul. 3 Maja 9

KIEDY:

  • 25.06 godz. 9.00-17.00
  • 26.06 godz. 9.00-17.00 
  • prelekcja Marcina Walko  (I grupa: godz. 10.00, II grupa: godz. 14.00)
  • wernisaż godz. 13.00
  • 27.06 godz. 11.00-17.00

Wystawa „Na wschód od Edenu” to odpowiedź na poszukiwania rzeczywistości z dala od kultury niepokoju, gdzie wartości moralne opierają się na wzajemnych rozmowach, poszukiwaniach prawdy i rozwiązywaniu problemów codzienności. Tytuł nawiązuje do dzieła wybitnego noblisty, który powieścią o takim samym tytule opisywał symbolikę walki dobra ze złem. Eden ma być w tym przypadku kulturą Zachodu, utożsamianą z globalizacją, materializmem, nierozłączną koniecznością dostępu do internetu, przy czym na wschód od krajów rozwiniętych za nadrzędne wartości bierze się rodzinę i wszystkie te cechy które zostały wyparte przez nowe elementy kultury.

 

Autorem wystawy jest Marcin Walko – rocznik 1987, urodzony w Nisku, na Podkarpaciu. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dyplom pierwszego stopnia – Fotografia wojenna – studium wojny, punctum fotografii. Wielbiciel struktur, krzywych, pionów i poziomów w krajobrazie. Z pasją, zamiłowaniem i uwielbieniem odkrywa starą część Europy, początki jej powstania – Bałkany. W miejscach pomieszania kultury i języka. Ma za sobą dekadę twórczości fotograficznej.
W poszukiwaniu unikalnych “endemicznych” miejsc, a jednocześnie w obawie o dynamikę zmian zachodzących w krajobrazie stworzył cykl „Europa w ciszy”, który zawiera przekrój fotografii krajobrazowej z całej Europy. Wielokrotnie nagradzany i honorowany w najważniejszych konkursach o randze międzynarodowej i krajowej, m.in.: Monovisions Photography Awards, Monochrome Awards, Neutral Density Awards, Discover Europe, Międzynarodowy Fotograf Roku. Jego zdjęcia były publikowane w czasopismach w Polsce i za granicą. W czerwcu 2016 roku został okrzyknięty „Inspiracją” magazynu „Szeroki Kadr”. W roku 2018 jako jedyny Polak dokumentował marsz ku pamięci ofiar masakry w Srebrenicy w Bośni i Hercegowinie. Nagrodzony za reportaż „Parcela M11”. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i sztuki.

Wystawie będzie towarzyszył katalog, rozdawany nieodpłatnie zwiedzającym.

Scroll to Top