„Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni.” – te litery chcemy zakodować w typomuralu autorstwa IvanX’a w ramach z inicjatywy „Sięgając do korzeni 2019”.

IvanX to pochodzący z Białorusi (Grodna) artysta specjalizujący się w typomuralach i grafikach literniczych. Jest bez reszty oddany sztuce literniczej i kaligraficznej. Swoją twórczość zainicjował blisko 10 lat temu dając wyraz swojego buntu poprzez graffiti na jednej z wrocławskich ścian. Od tamtej pory fascynacja literami pochłonęła go w całości, tak jak i litry farb przelanych na ściany polskie i białoruskie. Wnikliwie analizuje klasyczne kształty i układy liter, które stanowią dla niego inspiracje do tworzenia unikalnych krojów i dzieł literniczych. W swoich pracach łączy ze sobą dwa sprzeczne światy. Z jednej strony świat bez reguł i form, absolutnie wolny, jakim wyraża się graffiti, które łączy elementy artystyczne z nieartystyczną przestrzenią, poruszając w zaskakujący sposób odbiorcę i zmuszając go do myślenia. Z drugiej strony nawiązuje do świata harmonii, absolutnej klasyki i piękna, jakim wyraża się kaligrafia, która łączy w sobie dążenie do zachowania proporcji, cierpliwość i przywiązanie do detali.

W tym linku można obejrzeć Ivana przy pracy nad typomuralem.

„Biada temu, kto nie ma ojczyzny” to ostrzeżenie, które w swoim słynnym wierszu „Vereinsamt” skierował Nietzsche do tych, którzy udają się w obce strony i tracą łączność ze swoim domem – małą ojczyzną, rozumianą tu jako miejsce. Dzięki możliwościom szybkich podróży i wyzwaniom, które niesie ze sobą globalizacja i nowoczesne metody komunikacji, koncept małej ojczyzny, jako domu, miejsca, przestrzennej koncepcji zanika. Pozostaje jednak potrzeba emocjonalnego zakorzenienia. „Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni” – to motto inicjatywy „Sięgając do korzeni 2019”.

Inicjatywa „Sięgając do korzeni 2019” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską i finansowana przez Narodowe Centrum Kultury i Urząd Miasta Rzeszowa w ramach festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2019” oraz finansowana przez Goethe-Institut w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „HEIMAT / Nieoczywista Ojczyzna”

Scroll to Top