UCHO – Dźwiękowy Wehikuł powraca! Projekt zainicjowany podczas ESK 2018 zyskał tak duże zainteresowanie i sympatię odbiorców, że teraz powraca w nowej odsłonie.

Ucho to projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych (3D) i nawiązuje do polskich, ukraińskich i białoruskich symboli kultury codziennej.
W ramach projektu w Rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej będzie można usłyszeć dwa słuchowiska: słuchowisko kryminalne „Pitawal” oraz dziecięce słuchowisko pt. „Śpiewanki, wyliczanki” w systemie dźwięku binauralnego – przystosowanego do odsłuchu ze słuchawkami. Autorem słuchowisk jest Michał Chołka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, przy wsparciu realizatora dźwięku Artura Zedanji oraz profesjonalnych rzeszowskich aktorów i amatorów – obywateli Ukrainy i Białorusi mieszkających w Polsce. Słuchowiska pozwolą odbiorcom poczuć się jak w centrum wydarzeń. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu innowacji dźwiękowej poprzez technikę binauralną. Polega ona na użyciu do nagrania sztucznej lub prawdziwej ludzkiej głowy z osadzonymi w uszach specjalnymi mikrofonami, dzięki czemu tak nagrany dźwięk zachowuje swoje parametry przestrzenne. Wyposażony w słuchawki odbiorca ma poczucie bycia w środku dźwiękowej akcji i precyzyjnie lokalizuje dźwięk w przestrzeni – nie tylko z lewej i prawej strony, ale także z przodu, z tyłu, na górze i na dole.

Słuchowiska będą prezentowane poprzez dźwiękowe seanse w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”. Strefa ta, zlokalizowana w podziemnych pomieszczeniach Rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rynku, wyposażona będzie w komfortowe miejsca do leżenia, specjalistyczne zestawy słuchawkowe i stację roboczą sterującą seansami dźwiękowymi.

Wehikuł będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 21-23.06.2019. Seanse słuchowisk będą realizowane dla grup 10 osobowych w godz. 12.00 – 18.00. Seanse w „Dźwiękowym wehikule” zapewnią odbiorcom, nawet audiofilom, najwyższy komfort odbioru słuchowisk. Uczestnicy będą mogli intensywnie pobudzić swoją wyobraźnie i zmysł słuchu oraz zanurzyć się w dźwiękowej przestrzeni.

Scroll to Top