Projekt odbędzie się 29.08.20 r. w godz. 20:00-21:00 oraz 30.08.20 r. w g0dz. 12:00-20:00.

Projekt polega na połączeniu tradycji z innowacją poprzez zderzenie instrumentów dawnych z najnowszą technologią muzyczną. Podzielony jest on na dwa etapy: koncert na żywo oraz instalacja audiowizualna w przestrzeni galerii sztuki. Wiodącym elementem tradycyjnym będą dźwięki liry korbowej, instrumentu smyczkowego odtworzonego ze średniowiecznych rycin, ręcznie konstruowanego przez podkarpackiego lutnika Lucjana Kościółka.

Lucjan Kościółek jest lutnikiem pracującym w Krasnem pod Rzeszowem, uczniem Stanisława Wyżykowskiego. Utwory wykonane przez niego na lirze to tradycyjne średniowieczne melodie regionu rzeszowskiego odnalezione w latach 60. XX wieku i współczesnych przez polskich etnografów takich jak Franciszek Kotula i Bartosz Gałązka. Utwory i teksty zostały udostępnione dzięki współpracy z Archiwum Rzeszowskiego Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli. Utworami towarzyszącymi tym melodiom będą dawne motywy białoruskie, które na lirze zinterpretuje Lucjan Kościółek podczas koncertu i w nagraniach. Tradycyjnie lira korbowa była instrumentem do opowiadania historii i jest kojarzona z postacią Dziada-lirnika, wędrownego poety i żebraka. Podtrzymując tę tradycję w projekcie, dźwięk liry podkreślał będzie szereg dawnych historii opowiedzianych w formie tekstu i muzyki.

Drugim instrumentem wykorzystanym podczas spektaklu będzie modularny syntezator napięciowy formatu Eurorack. To instrument zbudowany z modułów – elektronicznych podzespołów – pozwalający na kształtowanie i generowanie unikalnych dźwięków za pomocą napięcia elektrycznego. Systemy i moduły w formacie Eurorack są aktualnie najbardziej innowacyjnymi urządzeniami w technologii instrumentów muzycznych. Umożliwiają one tworzenie wysokiej jakości oryginalnych i specyficznych dźwięków dobranych specjalnie do projektu. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy jednego z czołowych producentów tych instrumentów Alekseia Lamana z Białorusi, który przyjedzie do Rzeszowa i zaprezentuje podczas festiwalu system zbudowany specjalnie na to wydarzenie.

Instrument zbudowany przez Aleksa pozwoli kompozytorowi muzyki elektro-akustycznej z Rzeszowa, dr Radkowi Rudnickiemu, na stworzenie unikalnej kompozycji scalającej dźwięk liry i syntezatora modularnego.

Historie opowiedziane przez dźwięk uzupełnione zostaną o wizualizacje z użyciem wiązki laserowej zanurzonej ciężkim dymie na podłodze, tworząc magiczny klimat poranka w mgle. Laser zostanie zaprogramowany przez artystę wizualnego Jakuba Hadera i połączony z dźwiękiem na żywo.

Aleksiej Leman (Białoruś) – inżynier i ceniony projektant modułów i systemów muzycznych w formacie Eurorack. Jego analogowe moduły charakteryzuje wysoka jakość wykonania i podzespołów. Są one cenione na całym świecie. Jego klientami są tacy artyści jak: Depeche Mode, Aphex Twin czy Nine Inch Nails.

Lucjan Kościółek – lutnik z Podkarpacia, uczeń Stanisława Wyżykowskiego, muzyk, lirnik, propagator lirnictwa i sztuki lutniczej, zaangażowany w wiele działań edukacyjnych i promocyjnych zarówno na dużych festiwalach m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Folkowisko, jak również lokalnie w formie prezentacji dawnych instrumentów dzieciom i młodzieży w szkołach oraz w swojej pracowni.

Fundacja Precyzja: Rudnicki/Hader

Dr Radek Rudnicki – artysta dźwięku i sound designer, skupiony na wykorzystaniu dźwięku przestrzennego w projektach multidyscyplinarnych. Współpracuje z instytucjami: NASA, Space Base New Zealand, Stockholm Environment Institute. W 2013 roku obronił doktorat z kompozycji muzyki elektronicznej i intensywnie działa w projektach muzycznych. Jest głównym projektantem dźwięku i kompozytorem w Fundacji Precyzja (Polska) oraz dyrektorem Wave Folder Records (Wielka Brytania). W 2008 roku znalazł się na short-liście SPNM (UK) jako jeden z najciekawszych wschodzących kompozytorów mieszkających w Wielkiej Brytanii. W 2013 roku ogłoszony Ambasadorem Jazzu w północnej Anglii. Prezentuje swoje projekty na festiwalach i w galeriach w USA, Europie, Japonii, Rosji, Brazylii i Nowej Zelandii.

insta : https://www.instagram.com/koshimazaki/

Web: www.radek-rudnicki.net

Jakub Hader – artysta nowych mediów i założyciel grupy artystycznej Precyzja. Porusza się na polu sztuki generatywnej i mappingu 3D, eksperymentuje z wieloma formami mediów. W pracy artystycznej skupia się na zaprogramowanych środowiskach wizualnych oraz interaktywnych instalacjach. Jest członkiem grupy A/V Space F!ght (Ambasadorzy Jazzu północnej Anglii 2013/2014). Jego prace wzbogacały spektakle teatralne, wystawy w muzeach oraz masowe międzynarodowe wydarzenia kulturalne.

Bezpłatna rejestracja dostępna jest TUTAJ

Scroll to Top