Wystawa fotografii, kostiumów, lalek i rekwizytów odbywać się będzie od 28-30.08.2020 r. w godz. 10:00-18:00. 

Premiera spektaklu odbędzie się 30.08.2020 r. w godz. 16:30-17:30. 

Rzeszowska prapremiera spektaklu dla dzieci w oparciu o klasykę literatury dziecięcej – wieloznaczny znaczeniowo utwór „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, powieści, która stanowi punkt wyjścia dla przygotowanego przez zespół Teatru Maska spektaklu. „Alicja w Krainie Czarów” to bez wątpienia utwór zawierający w sobie niejako dwie opowieści lub jedną opowieść niosącą znaczenia na dwóch różnych poziomach – jednym dla dzieci, drugim dla dorosłych.  W te sposób spektakl jest pozycją wartościową zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez Gabriela Gietzky’ego – polskiego reżysera, aktora, scenarzystę i producenta teatralnego, w latach 2000–2001 stypendysty Wydziału Reżyserii DAMU w Pradze. W roku 2004 Gietzky z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Był uczniem Macieja Wojtyszki, Jana Englerta, Gustawa Holoubka czy Jana Kulczyńskiego.

Za stronę wizualną spektaklu (kostiumy, lalki, rekwizyty, scenografia) odpowiada Marta Kodeniec – absolwentka studiów na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pasjonatka tworzenia form przestrzennych i animowanych.

Choreografia przygotowana została przez Szymona Michlewicza-Sowę, absolwenta Wydziału Tańca College Kibbutzim of Education and Technology w Tel-Awiwie (Izrael) oraz Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen (Niemcy).

Muzykę do przedstawienia skomponował Michał Zdrzałek, a projekcje multimedialne przygotował Tomasz Gawroński.

W warstwie wizualnej przedstawienia dominuje surrealizm, kamp, nowoczesność i świetlistość. Świat sceniczny, w którym rozgrywa się akcja spektaklu, to świat wewnętrzny głównej bohaterki. „Alicja w Krainie Czarów” przygotowana przez Teatr Maska w Rzeszowie to opowieść o Alicji w krainie wyobraźni – własnej, indywidualnej i jednostkowej. Jej podróż przez Krainę Czarów jest w istocie wędrówką do poznania samej siebie. Żeby dotrzeć do „siebie” Alicja przechodzi przez drzwi, do których klucz to nic innego jak klucz do głębokich pokładów nieuświadomionej jeszcze jaźni, a spotkania z poszczególnymi bohaterami obrazują poszukiwanie przez młodą osobę sensu życia. Napotkane postaci zmuszają bohaterkę, aby przyjrzała się swojej odwadze, ale i brawurze; tchórzostwu, ale i rozsądnej ostrożności; przeczuleniu i czujności. Czy kieruje nią zdrowy instynkt czy paranoja? Czy jest asertywna i odważna, czy nierozsądna i naiwna?

Wydarzeniu towarzyszy wystawa lalek, kostiumów i rekwizytów z przedstawienia „Alicja w Krainie Czarów” zrealizowanego przez Teatr Lalek w Grodnie (Białoruś). Wystawa pozwala rozszerzyć konteksty interpretacyjne realizacji opartej na utworze literackim silnie obecnym w kulturze większości krajów.

Teatr Lalek w Grodnie – najstarszy profesjonalny teatr lalek na Białorusi. Twórcą, który doprowadził do powstania Teatru Lalek w Grodnie, był Władysław Jarema – reżyser, inscenizator, wielki apologeta teatru lalek, twórca dramatów i scenariuszy, założyciel Teatru „Groteska” w Krakowie. Zamiłowanie do teatru lalek rozbudziło w nim obejrzenie spektaklu „Wielki Iwan” w wykonaniu teatru Siergieja Obrazcowa. Jarema postanowił nawiązać kontakt z tym wybitnym artystą lalkarzem i wyjechał do Moskwy. Współpraca ta zaowocowała założeniem w 1939 roku Teatru Lalek w Grodnie, przeniesionego w 1940 roku do Nowogródka. Niedługo potem teatr dał pierwszą premierę – była to rewia lalkowa „Cyrk Tarabumba”, której Jarema był reżyserem. Przedstawienie to było wielokrotnie wznawiane i doskonalone, w rezultacie stało się dziełem niemalże emblematycznym. Jarema był także reżyserem pozostałych sztuk przygotowywanych w pierwszych latach przez Teatr w Grodnie.

Bezpłatna rejestracja na spektakl dostępna jest TUTAJ.

 

Scroll to Top