Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska

Hala Podpromie, u. Podpromie 10

Pierwsza dama polskiego popu. Ceniona piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna, nawiązująca w swojej twórczości do muzyki lat 60 i 70 XXw.

Wydała do tej pory siedem albumów studyjnych, z których pięć trafiło na pierwsze miejsce listy sprzedaży w Polsce i uzyskało status platynowych (album „Dla naiwnych marzycieli” z 2016 roku zdobył podwójną platynę).

Laureatka dziewięciu Nagród Muzycznych „Fryderyków” (ponad to na swoim koncie ma 34 nominacje do tej nagrody).

Sprzedała ponad 500 000 płyt.

Debiutowała w 2004 roku wraz z wydaniem albumu pt. „Samotność po zmierzchu”, który zdobył uznanie krytyki i publiczności, jego premierę poprzedzał singel „Tego chciałam”, który stał się wielkim przebojem Artystki. W tym samym roku wystąpiła w konkursie „Premier” na festiwalu w Opolu
z utworem „Glory”. Kolejne przebojowe single, „Charlie, Charlie” i „Inna”, umocniły pozycję piosenkarki na polskim rynku muzycznym, a za nakład ponad 40 tys. Egzemplarzy debiutancka płyta jesienią 2004 roku uzyskała status złotej. Dzięki wysokiej sprzedaży debiutanckiego albumu wystąpiła latem 2005 roku podczas festiwalu Sopot TOPtrendy 2005.

Kolejne wydawnictwo pt. „Kilka historii na ten sam temat” z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60, co kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Album z 2006 roku spotkał się z wielkim zainteresowaniem odbiorców, co uwidoczniło się szczególnie w momencie, gdy już półtora miesiąca po premierze uzyskał miano platynowej płyty.

Sukces drugiej płyty pozwolił jej na występ w czołówce artystów festiwalu Sopot TOPtrendy 2007. W tym samym roku zdobyła nagrodę w kategorii „Album roku” podczas gali Eska Music Awards
i  była nominowana do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy.

Przy trzecim albumie studyjnym pt. „W spodniach czy w sukience?” Pracowała m.in. z tak znakomitymi muzykami jak Leszek Możdżer czy Daniel Bloom. Krążek kontynuował zapoczątkowaną na poprzednim wydawnictwie tematykę retro i styl lat 60., co na tym etapie kariery stało się znakiem rozpoznawczym twórczości Ani Dąbrowskiej. Album okazał się kolejnym sukcesem komercyjnym – po czterech dniach uzyskał status złotej płyty, ostatecznie pokrywając się platyną.

W 2009 roku wystąpiła na festiwalu TOPtrendy 2009, plasując się na 3 miejscu wśród artystów, którzy w poprzednim roku sprzedali najwięcej płyt. Po raz czwarty otrzymała też nominację do nagrody MTV w kategorii „najlepszy polski wykonawca”.

Jej czwarty album pt. „Ania Movie” (2010) okazał się kolejnym sukcesem, utrzymując się przez siedem tygodni z rzędu na szczycie listy OLiS, szybko przekraczając nakład 50 tys. egzemplarzy. Piąty album studyjny wokalistki, zatytułowany „Bawię się świetnie”, w niecałe dwa miesiące od premiery uzyskał status platynowej płyty.

W 2016 roku ukazał się ostatni do tej pory album Ani Dąbrowskiej pt. „Dla naiwnych marzycieli”.  W tym samym roku na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymała nagrodę Super Jedynkę w kategorii Super Artystka Roku. Otrzymała również nominację w kategorii Album Roku. Pod koniec 2016 roku otrzymała kolejną nominację do nagród MTV Europe Music Awards 2016 w kategorii Najlepszy polski wykonawca.

Na początku 2017 zaprezentowała singiel „Porady na zdrady (Dreszcze)”, promujący komedię romantyczną Ryszarda Zatorskiego pod tym samym tytułem – utwór ma aktualnie 63 miliony wyświetleń na YouTube.

W tym samym roku w ramach jej pierwszego albumu kompilacyjnego „The Best of” – z największymi przebojami w dorobku artystki, zamieszczony został również premierowy singiel „Z Tobą nie umiem wygrać”. Singiel dotarł do 1 miejsca listy AirPlay, a sam album – do 3 miejsca listy sprzedaży OLiS i pokrył się platyną. Na YouTube utwór ma aktualnie 38 milionów wyświetleń.

Ania Dąbrowska ma blisko 200 000 subskrybentów na swoim kanale na YouTube oraz ponad 130 000 fanów na Facebook.

Project

Koncert Główny