KOLEKTYWY: DAKHABRAKHA

KOLEKTYWY: DAKHABRAKHA

Park Sybiraków

Kwartet pochodzący z Kijowa. Określają swoją muzykę jako „etno-chaos”. Nazwa zespołu wywodzi się z języka staroukraińskiego i oznacza „dawać/brać”. Założycielem zespołu jest reżyser teatralny Vladyslav Troitskyi, związany z kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej „DAKH”.

Doświadczenie teatralne założyciela zespołu jest wyjątkowo ważne w kwestii koncertów zespołu, które są rozbudowanymi spektaklami muzycznymi. DakhaBraka inspiruje się głównie ukraińską muzyką folkową, jednakże wzbogaca ją o brzmienia z całego świata. W ich instrumentarium można znaleźć etniczne instrumenty pochodzące z Afryki, Australii, czy Indii. Ich otwartość i pozytywne nastawienie do muzyki z całego świata zjednało im fanów na terenie całego globu. Zespół ma za sobą koncerty na najważniejszych festiwalach w takich krajach jak: Chiny, Australia, USA, Canada, Kolumbia, Nowa Zelandia, Brazylia i właściwie cała Europa. Występowali na przykład na Festivalu w Glastonbury.

Wystąpili w ramach Bonnaroo Music and Arts Festival w Manchesterze w Tennessee w Stanach Zjednoczonych, gdzie zostali zaproszeni do udziału w showcasie globalFEST a przez Rolling Stone zostali ogłoszeni jako „Najlepszy debiut” („Best Breakout”) festiwalu.

Zespół chętnie udziela się w pobocznych projektach. Współpracowali z takimi muzykami i zespołami jak: Port Mone, Karl frierson, Steve Cooney, Inna Zhelannaya, Djam, David Ingibaryan.

Na swoim koncie maja siedem albumów studyjnych.

W 2010 wygrali Grand Prix imienia S. Kuriokhina w dziedzinie sztuki współczesnej, a w 2011 okazali się odkryciem australijskiego Womadelaide. Nagrodzeni na Yuna Awards w 2017 roku za Najlepszy duet/współpracę oraz nominowani w roku 2021 w kategorii Inny Format.

W 2021 roku DakhaBrakha doszła do finału konkursu o Narodową Nagrodę im. Szewczenki w kategorii „Sztuki muzyczne”, jednocześnie stając się laureatami tego konkursu za rok 2020. Również w 2021 roku grupa wypuściła na rynek nowy album „Alambari” – który został nagrany jesienią 2019 roku w Brazylii w studiu „Gargolandia” i jest czwartym albumem muzycznym DakhaBrakha.

Project

06/2021: Koncert Główny ESK