KOLEKTYWY: JAMALA

KOLEKTYWY: JAMALA

Park Sybiraków

Ukraińska piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Wykonuje utworu z gatunku jazzu, bluesa i soul’u, a także folku.

Zwyciężczyni 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie (2016r.). Podczas swojego występu zaśpiewała piosenkę własnego autorstwa „1944”, której tekst poświęcony został stalinowskiej deportacji jej narodu. Rosja bezskutecznie domagała się dyskwalifikacji tego utworu, skarżąc się na jego polityczny wydźwięk. Utwór rozsławił ją na cały świat.

Po raz pierwszy wystąpiła na profesjonalnej scenie muzycznej jako piętnastolatka. W ciągu kolejnych lat brała udział w wielu konkursach wokalnych organizowanych na Ukrainie, w Rosji i Europie. Podczas nauki w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie śpiewu operowego, pomimo pierwotnej fascynacji muzyką klasyczną ostatecznie zdecydowała się jednak na tworzenie muzyki jazzowej i folkowej.

Latem 2009 wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Nowa Fala” organizowanym w Jurmale, który wygrała, dzięki czemu zaczęła występować na wielu koncertach w całej Europie. W tym czasie występowała także w wielu ukraińskich programach telewizyjnych, w tym m.in. podczas ceremonii wręczenia nagród „TV Triumph2009”, podczas koncertu „One Night Only” organizowanego w hołdzie Michaelowi Jacksonowi, a także w świątecznym widowisku Christmas Celebration with Ałła Pugaczowa.

Była również zapraszana do występów w operze – zagrała między innymi główną rolę w operze „Godzina hiszpańska” Maurice’a Ravela, Cherubina w „Weselu” Figara oraz Violettę w „Traviacie”.

Ogłoszona „odkryciem roku” przez magazyn „Cosmopolitan” i „piosenkarką roku” przez czasopismo „Elle Style”. Była trenerką w programie Hołos krajiny (2017) oraz jurorką podczas ukraińskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji (2018 i 2019).

Jamala jest jedną z najbardziej znanych ukraińskich piosenkarek i autorek tekstów ostatnich lat. W jej dorobku znajdują się cztery pełne albumy i jeden minialbum. Na swoim koncie ma również interesujące muzyczne współprace – utwór „Krok” z elektronicznym projektem Cape Cod, utwory „Zhali” czy „Zabyrai” z hip-hopowym akcentem w wykonaniu Alyona Alyona, a także utwór „Kohayu” ze słynnym kazachstańskim raperem Jahem Khalibem. Ponadto Jamala nagrała tytułową piosenkę do nowego filmu legendarnej polskiej reżyserki Agnieszki Holland „Tsina Pravda”.

Wśród jej przebojów wymienić można między innymi: „1944” (52,4 mln wyświetleń), „Policeman” (7,4 mln wyświetleń), „”Krila” (6,1 mln wyświetleń), „Kohajo – duet z Jah Khalib (3,8 mln wyświetleń), „Zaplutalać” (2,4 mln wyświetleń).

Project

06/2021: Koncert Główny ESK