• Follow us on
Rustavi Ensemble

Rustavi Ensemble

Stadion Miejski Stal Rzeszów

Grupa, która stawia sobie za cel spopularyzowanie gruzińskich pieśni i tańców folkowych wśród szerokiej publiczności. Wokaliści z chóru Rustavi opanowali i doprowadzili do perfekcji niezwykłą sztukę synchronicznej improwizacji, której rozliczne przykłady znaleźć można w pieśniach wielu regionów Gruzji.

Charakteryzują ich głosy o wyjątkowej barwie, spektakularne kostiumy oraz niepowtarzalny, gruziński, polifoniczny styl śpiewania. Zespół został założony w 1968 roku przez Anzora Erkomaishviliego, wokalistę i folklorystę z wybitnego muzycznego rodu, który sięga aż siedmiu pokoleń wstecz.

Od momentu powstania Rustavi z sukcesem podróżowało po około 70 krajach na całym świecie, zawsze przyjmując entuzjastyczne komentarze nawet od najsurowszych krytyków. Codzienna praca oraz intensywna aktywność twórcza liderów zespołu zbliżyły jej członków do siebie do tego stopnia, że wydaje się, iż dzielą nawet te same uczucia. Ta niezwykła harmonia świadczy nie tylko o ich profesjonalizmie, ale również o ich mocnej postawie moralnej.

Największą zasługą grupy jest to, że jej członkowie odziedziczyli po swoich przodkach zbiorową odpowiedzialność i wiedzę. Rzemiosło i twórczy zmysł Anzora Erkomaishvili, kierownika artystycznego i założyciela zespołu, chórmistrza Badriego Toidze i choreografa Pridona Sulaberidze, odegrały decydującą rolę w tworzeniu się ducha Rustavi. Obecnie Chór Rustavi tworzy 10 śpiewaków. Twórcza aktywność Rustavi wyraźnie pokazuje, jak doskonale Gruzini opanowali różne aspekty sztuki śpiewu. Grupa wypracowała swój własny styl występów, zapierające dech w piersiach zjawisko, jeśli chodzi o intonację, wokalizację i technikę śpiewu.

Project

23: Koncert Główny