SIRUSHO

SIRUSHO

Hala Podpromie, u. Podpromie 10

Jedna z czołowych artystek Armenii – wokalistka grająca muzykę pop, R&B i ormiański folk. Pomimo młodego wieku status gwiazdy w swoim kraju utrzymuje od ponad 20 lat.

Sirusho rozpoczęła swoją karierę muzyczną w Kanadzie, gdzie śpiewała dla ormiańskiej diaspory. Jej kariera nabrała tempa po udziale w Konkursie Eurowizji w 2008 roku z piosenką „Qele-Qele”, z którą reprezentowała Armenię i ostatecznie zajęła 4 miejsce w finale Konkursu.

Jej talent sprawił, że nagrody muzyczne otrzymywała od najmłodszych lat – mając zaledwie 10 lat zaczęła wygrywać pierwsze Konkursy Młodych Talentów. W 2000 roku premierę miała jej debiutancka płyta studyjna, zatytułowana Sirusho – płytę wydala mając zaledwie 13 lat. Pięć lat później wokalistka wydała drugi album pt. Sheram, dzięki któremu została wyróżniona statuetką podczas ceremonii Armenian National Music Awards w kategorii „Najlepszy album”, zdobywając nagrodę także, jako „Przyszłość muzyki ormiańkiej” oraz „Najlepsza performerka”. W 2008 roku ukazała się jej kolejna płyta pt. Hima, a w 2010 – Havatum em. W 2014 roku otrzymała nominację do nagród World Music Award w trzech kategoriach: „Najlepsza ormiańska piosenkarka”, „Najlepszy ormiański utwór” i „Najlepszy ormiański teledysk”. W tym samym roku odbył się również wielki solowy koncert Sirusho w „Nokia Theatre L.A. Live” (obecnie Microsoft Theatre) w Los Angeles w Kalifornii. W 2016 roku Sirusho ogłosiła wydanie nowego albumu „Armat” („Korzenie”), którego ideą jest reprezentacja kultury armeńskiej. Dzięki swoim występom na żywo promowała kulturę Armenii już w ponad 30 krajach świata.

Sirusho jest pierwszym artystą z Armenii, który został uhonorowany aż trzykrotnie nominacją do nagród World Music Awards. Poza tym w swoim dorobku ma wiele innych nagród, wśród których wymienić można chociażby Nagrodę Specjalną na Laima Rendezvous na Łotwie (2019), Nagrodę Specjalną na DIAFA International Awards (2019), Nagrodę Specjalną na BIAF Beirut International Awards Festival (2019), Nagrodę Specjalną za Reprezentację Ormiańskiej Muzyki Poza Granicami Kraju (2018), Najlepsza Artystka Roku na Armenian Europe Music Awards (2017), Nagroda za Głoszenie Narodowych Wartości („Preacher of National Values”) na Pan Armenian Entertainment Awards (2016) i wiele innych.

Project

Koncert Główny