• Follow us on
The Kooks

The Kooks

Stadion Miejski Stal Rzeszów

The Kooks !

Brytyjczycy z zespołu The Kooks uznawani są za jedną z ikon brytyjskiego indie-rocka XX wieku. Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa. Zespół zaistniał na rynku muzycznym w roku 2006, wydając pierwszy album Inside In/Inside Out, który rozszedł się na świecie w ponad 1,5 milionach kopii, pokrywając się poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii. Album pokrył się platyną również w innych krajach, m.in. w Irlandii (podwójna platyna) oraz Australii. Płyta spędziła ponad pół roku na brytyjskiej liście 20 najpopularniejszych albumów. Kolejne płyty zespołu również cieszyły się dużą popularnością, były to płyty Konk (2008, numer jeden na brytyjskich listach przebojów, w pierwszym tygodniu sprzedała się w 65 000 egzemplarzy zdobywając tym samym status złotej płyty zarówno w Wielkiej Brytanii jak również w Irlandii), Junk of the Heart (2011) i w 2014 roku album Listen (Album ponownie debiutował na wysokich pozycjach brytyjskich list przebojów).

Ich najpopularniejsze single to m.in. Naive (ponad 45 milionów wyświetleń na YouTube), Bad Habit (Ponad 42 miliony wyświetleń), She Moves In Her Own Way (ponad 21 milionów wyświetleń), Ooh La (Ponad 14 milionów wyświetleń). The Kooks stylem gry nawiązują do twórczości takich zespołów, jak: The Police, The Strokes, The Everly Brothers, Funkadelic, The Undertones, The Smiths, The Beatles czy The Cure.

Zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. zdobywając nagrodę dla najlepszego wykonawcy, przyznaną przez  widzów  brytyjskiego oddziału MTV.

Mają na swoim koncie również nagrodę dla Najlepszego Zespołu Wielkiej Brytanii i Irlandii (Best UK & Ireland Act) przyznaną przez MTV Europe Music Awards 2006. Ponadto  otrzymali nominację na The Brit Awards 2007 za swój singiel She Moves in Her Own Way.

The Kooks wzbudzili zainteresowanie londyńskiej gwiazdy sceny bluesowej – pianisty Joolsa Hollanda, który zaprosił zespół na coroczne Hootenanny, czyli występy zespołów starannie wyselekcjonowanych przez Hollanda.

Zespół ma na swoim koncie liczne występy na scenach całego świata. W Polsce jako gwiazda gościli już na takich festiwalach jak: Open’er (2009), Coke Live Music Festival (2011), Orange Warsaw Festival (2014) czy Jarocin Festiwal (2015).

Project

23: KONCERT GŁÓWNY