2020-23-09
AKUadmin
Published in post

Wystawy

Podczas Europejskiego Stadionu Kultury 2019, jak co roku zaprezentowanych zostanie kilka wystaw:

Portale to przestrzenna, artystyczna wypowiedź skoncentrowana wokół motywu „portalu” pojmowanego jako przejście/powrót do domu oraz łącznik świata fizycznego i astralnego. Ojczyznę tu stanowi świadomość w człowieku, tożsamość jaką nosi w sobie, wewnętrzny ognik. Te inspiracje służą działalności artystycznej Grupy Twórczej ArtLander której obszarem działania jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego oraz fotografia. ArtLander tworzy na Podkarpaciu instalacje artystyczne przekształcając fragment pejzażu. Przy wykorzystaniu farb UV eksponuje w nim jednocześnie dzikość, geometrię, harmonię i chaos, tworząc portale widziane tylko w świetle UV i udokumentowane fotografią. W ramach działania powstaną instalacje artystyczne, „portale” w naturalnej przestrzeni, co zostanie uwiecznione na artystycznych fotografiach. Następnie instalacje zostaną przeniesione do Parku Kultury i Wypoczynku „Bulwary” w Rzeszowie, gdzie stworzą unikalną galerię plenerową w okolicy Klubu Festiwalowego ESK.

„Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa” – podczas tej wystawy zaprezentowane zostaną unikatowe fotografie przedstawiające rodziny Łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii. Część fotografii do wystawy zostanie udostępniona przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to m. in. klisze pozostawione przez Romana Reinfussa, znakomitego znawcy sztuki ludowej i etnografa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938. Wystawie towarzyszyć będą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej udostępnione przez Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Wystawa FashionEAST – YESTERDAY to zbiór autentycznych negatywów pochodzących z 1905r. (Paryż), które zostaną połączone z nowoczesnymi zdjęciami modowymi autorstwa Pawła Olearki, pozostających w stylistyce i koncepcji zdjęć paryskich.

FashionEAST – “Modna w swoim czasie” to wystawa zabytkowej kolekcji kobiecej garderoby wraz z akcesoriami, połączona z wystawą zdjęć szklanych negatywów Edwarda Janusza prezentujących dawną modę Rzeszowianek ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Muzeum Okręgowe dzięki wieloletniej pracy Beaty Kuman posiada ogromną kolekcję kobiecej garderoby i akcesoriów z XIX i XX wieku. Jest to niezwykłe i unikatowe europejskie dziedzictwo kultury. Zbiory pochodzą z bardzo ważnego dla nas ośrodka mody, kultury i sztuki – Warszawy, ale także krajów Europy Zachodniej; Francji, Niemiec, Anglii, Holandii, Włoch, a nawet najdalszych zakątków świata – Stanów Zjednoczonych czy Japonii. W zasobach muzealnych znajduje się jeden z największych w Polsce zbiór negatywów szklanych z rzeszowskiego Zakładu Fotograficznego Edwarda Janusza.

Podczas ESK odbędzie się też ogólnopolska premiera wystawy fotografii “Tadeusz Rolke – „Jutro będzie lepiej. Lwów 1989 – 1991”. „Cykl fotografii Tadeusza Rolke o Lwowie z lat 1989-1991 jest doskonałym historycznym źródłem i wyrazistą dokumentacją epoki przejściowej. Są to zdjęcia rzeczywistego, niedekorowanego i niemistyfikowanego Lwowa. Je śmiało można nazwać „na przeprawie czasu”. Na przeprawie między jeszcze wszędobylską sowiecką codziennością z pustymi sklepami, tłumami żołnierzy na ulicach, niejakościowym identycznym „kooperatywnym” ubraniem, kolejkami, brakiem uśmiechów, ale już z nadzieją na lepszą, bardziej sprawiedliwą, bo swoją przyszłość” (Wasyl Rasewycz).

Wystawie towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie realizowane w językach polskimi i ukraińskim, prowadzone przez pracowników Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo – Wschodniej we Lwowie oraz fotografów Andrij Bojarova / Tadeusza Rolke. Będzie ono wyjątkową okazją na przybliżenie i poznanie historii Lwowa oraz szerzej – całej Ukrainy w oparciu o wyjątkową fotografię, szczegółowo wyselekcjonowane teksty dopasowane do poszczególnych zdjęć oraz relacje osób na co dzień mieszkających w tym mieście.

AKUadmin
Scroll to Top