23czerwca

LUBLIN ZOFII CHOMĘTOWSKIEJ

LUBLIN ZOFII CHOMĘTOWSKIEJ

LUBLIN ZOFII CHOMĘTOWSKIEJ
wystawa fotografii

GDZIE: Powoli Cafe (ul. A. Mickiewicza 4)
KIEDY: 23.06 - 14.07 w godzinach 9:00 - 19:00

Codzienność przedwojennego Lublina zapisana na czarnobiałych fotografiach jednej z najważniejszych i najbardziej aktywnych fotografek dwudziestolecia międzywojennego - Zofii Chomętowskiej. Wystawa prezentuje 20 ujęć miasta pokazanego z różniej perspektywy. Za sprawą fotografii wejdziemy na ocienione podwórka kamienic, przystaniemy w bramie, aby przysłuchać się rozmowom mieszkańców i przespacerujemy się po tętniącym życiem Starym Mieście.

Zofia Chomętowska  - urodziła się 8 grudnia 1902 roku w Porochońsku, wychowała się na Polesiu, które stało się jednym z najważniejszych tematów jej twórczości. Jednak jej największa fotograficzna aktywność przypada na lata trzydzieste, kiedy mieszkała w Warszawie. Była członkinią Fotoklubu Polskiego i Fotoklubu Warszawskiego oraz współzałożycielką Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1947 roku zdecydowała się na emigrację i zamieszkanie w Argentynie, gdzie nie powróciła już do zawodu fotografki. Zmarła 20 maja 1991 roku w Buenos Aires.

Archiwum negatywów Zofii Chomętowskiej w 2010 roku zostało sprowadzone do Polski wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, która od tego czasu zajmuje się opracowaniem tego zbioru.
Wystawa w ramach współpracy z Festiwalem Wschód Kultury Inne Brzmienia w Lublinie, którego organizatorem są Warsztaty Kultury.

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.