SPACER PO_LESIE - wystawa fotografii
SPACER PO_LESIE
Bartłomiej Talaga, wystawa fotografii
GDZIE: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
KIEDY:
24.06, godz. 18:00 wernisaż
25.06, godz. 10:00 – 19:00
26.06, godz. 11:00 – 19:00
25.06, godz. 10:00 – 14:00 – Praktyczny warsztat z projektowania książek fotograficznych z Bartkiem Talagą, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / limit miejsc: 20 miejsc / BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI *
https://estrada.rzeszow.pl/bilety/
Bartek Talaga, artysta multimedialny związany ze Szkołą Filmową w Łodzi wraca do korzeni fotografii - ulicznych obserwacji. W swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, video i instalacją. Jego wystawy mają charakter site specific. W debiutanckiej książce przygląda się wizualnie nieoczywistej materii: łódzkiej dzielnicy Polesie.
„Spacer Po_lesie” to zwieńczenie wielu lat pracy artystycznej Bartka Talagi. Jego fotografia była zazwyczaj punktem wyjścia do eksperymentów i rozważań na temat samego medium. Artysta tworzył prace site specific, łączył stare i nowe techniki, pracował jako edukator nad stroną technologiczną procesu fotograficznego i badał jego granice. Aż w pewnym momencie, w nowej roli - ojca próbującego uśpić nowonarodzonego syna - zaczął spędzać dużo czasu na spacerach po swojej dzielnicy. Na przechadzki zabrał ulubiony analogowy aparat. Zaczął obserwować i fotografować miejsca, którym już dawno przestał się przyglądać. Miejsca, które zmieniały się na jego oczach przez trzy lata tworzenia projektu - najpierw na spacerach z dzieckiem, potem podczas samotnych, medytacyjnych eksploracji pobliskich przecznic.
Jak fotografować miasto o tak specyficznej historii i wyrytych w zbiorowej pamięci kodach wizualnych? Talaga zrezygnował z obiektywizmu i zdecydował się na szukanie mikro opowieści i czytanie znaków, jakie nasuwała mu przestrzeń i czas. Zwracał uwagę na zakamarki i przesmyki, detale współgrające niespodziewanie z innymi detalami, intrygujące postaci przemykające przez ulice. Naturę – od której powstała nazwa dzielnicy (Polesie) czy jej głównej ulicy (Zielona), i która pozostaje już prawie wyłącznie w miejskich nazwach – pokazał w kadrach z trawą wybijają spomiędzy płyt chodnikowych, w zieleni starych ławek i siatek na rusztowaniach, wreszcie w zamknięciu książki w zielonej oprawie. Zdecydował się na stworzenie napięcia pomiędzy brzydotą i pięknem. Formalnie zdjęcia uwodzą kompozycjami i światłem, operują detalem. Nie prowadzi to jednak do estetyzacji, a zwraca uwagę na krzywizny, anty-urodę i chropowatość łódzkich realiów. Jednocześnie spośród nadmiaru szczegółów, Bartek wyłapuje te z nich, które są nośnikami uniwersalnych sensów, szuka koincydencji, które swoim znaczeniem wykraczają daleko poza Polesie i prowokują filozoficzną refleksję bliską jungowskiej teorii synchroniczności (tzw. znaczących przypadków) czy poszukiwań znaczeń w pęknięciach ścian niczym w „Kosmosie" Gombrowicza.
Literatura pojawia się zresztą w „Spacerach po_lesie”. Opowiadania Mateusza Wysokiego przetykają zdjęcia i przemontowują wybrane z nich wątki. Przedostają się tam, gdzie nie sięga obiektyw – do wypełnionej zapachem gotowanych ziemniaków kuchni, na zagracone podwórka i całonocne domówki. Całość zamyka projekt graficzny Pawła Gizy, odnoszący się do surowego, a jednocześnie tak swojskiego charakteru miasta. Okładka wykończona jest abstrakcyjnym, organicznym wzorem wykonanym i odciśniętym osobiście przez autora. W ten sposób każdy może wybrać niepowtarzalny egzemplarz publikacji.
„Spacery po_lesie” to także pierwsza pozycja - wyprodukowana w partnerstwie z Wydawnictwem Szkoły Filmowej w Łodzi - nowego łódzkiego kolektywu twórczego i wydawnictwa: 19 Rzek. W studio i pracowni na łódzkim Pogórzu jego rezydenci: Franek Ammer (kurator), Piotr Zbierski (fotograf), Bartosz Staszewski (introligator i producent wystaw) i Bartłomiej Talaga tworzą przestrzeń dla fotografii, publikacji, działań warsztatowych, koncertowych;wszelakich ważnych opowieści i spotkań. Książkę zakupić można w siedzibie 19 Rzek, online i w wybranych księgarniach (m.in. w łódzkiej Szkole Filmowej, księgarni MS2 czy warszawskiej księgarni Bookoff i Bęc Zmianie).