ART CELEBRATION 2023 – ART FOR FREEDOM
ART CELEBRATION 2023 – ART FOR FREEDOM
GDZIE: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
KIEDY: 25.06 w godzinach 18:00 – 20:00
KINVA (UA) + Magdalena Widłak (taniec)
ZIÓŁEK QUARTET
YOUNG POWER (NEW EDITION) – FREEDOM
+ „JACO” – wystawa fotografii poświęcona Zbigniewowi Jakubkowi
Spektakularna 11. edycja Art Celebration, w której udział weźmie 25 artystów z Polski i Ukrainy! Motywem przewodnim koncertu będzie wolność. Wolność, o którą trzeba walczyć i której trzeba bronić. Muzycy występujący na scenie skupią się na prezentacji szerokich aspektów wolności w muzyce, a symbolicznym wsparciem dla Ukrainy w zmaganiach z rosyjskim agresorem będzie występ zespołu KINVA z gościnnym występem tancerki Magdaleny Widłak.
Podczas finalnych przygotowań do koncertu, po walce z ciężką chorobą zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor, pedagog, współtwórca Art Celebration, w tym tegorocznego programu koncertu. W symboliczny sposób uczcimy pamięć naszego przyjaciela wystawą fotografii w Galerii WDK. Cały koncert będzie zadedykowany pamięci Zbigniewa Jakubka, a przyszłoroczna edycja będzie w całości poświęcona jego twórczości.
KINVA + Magdalena Widłak
Na scenie zaprezentują się najznakomitsi muzycy, legendy sceny i jej wschodzące gwiazdy. Nasze zaproszenie przyjęło ukraińskie trio Etno jazzowe KINVA, bohaterowie okładki i lutowego wydania Jazz Forum. Kinva to muzyczna kolaboracja Anastasiji Litvinyuk, Igora Hnydyna i Romana Chraniuka, znakomitych ukraińskich muzyków jazzowych. Ich muzyka to jazzowe interpretacje tradycyjnych ukraińskich pieśni podane w nowoczesnych jazzowych aranżacjach z elementami wokalnymi. Rzeszowski występ zostanie wzbogacony o elementy tańca współczesnego w wykonaniu tancerki Magdaleny Widłak.
ZIÓŁEK KWARTET
Powiewem młodości będzie występ jednego z najlepszych jazzowych zespołów młodego pokolenia – Ziółek Kwartet. Band dowodzony przez pianistę Grzegorza Ziółka to dwukrotni laureaci m.in. prestiżowego konkursu na festiwalu Jazz nad Odrą. Ich muzyka łączy w sobie nieposkromioną energię z wyrafinowaną estetyką formy, a całość dopełniona jest tajemniczą aurą i słowiańskim duchem.
YOUNG POWER – FREEDOM
Druga część koncertu to spektakularny występ legendarnej dla polskiego jazzu formacji Young Power, w nowym, odświeżonym, 15 osobowym składzie!!! Young Power to w latach 1986 – 91 doświadczenie formacyjne i klucz do kariery dla wielu, obecnie już legend sceny.
Po wielu latach grupa wznowiła działalność w odnowionym składzie. Oprócz dawnych członków grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia. I tak w programie „Wolność” inspirowanym m.in. twórczością Witkacego zaprezentują się na scenie niezaprzeczalne legendy: Jorgos Skolias, Marcin Pospieszalski, Krzysztof Popek (leader), Antoni Ziut Gralak, Grzegorz Kapołka czy Włodzimierz „Kinior” Kiniorski, wspomagani przez topowych muzyków polskiej sceny jazzowej, jak Marta Wajdzik, Jerzy Małek, Paweł Dobrowolski czy Cyprian Baszyński. Oprócz jazzu, w programie pojawiają się elementy reggae i psychodelicznego rocka.
YOUNG POWER - NEW EDITION - FREEDOM
Krzysztof Popek -leader, flute, Jorgos Skolias - voc, Marcin Pospieszalski- b, Paweł Dobrowolski - dr, Adam Lemańczyk - keyb, Tomas Sanchez - perc, Grzegorz Kapołka - guit, Włodzimierz KINIOR Kiniorski - ts, Alek Korecki - as, Bronek Duży - tb, Jerzy Małek - tp, Józek Ziut Gralak - tp, Marta Wajdzik as, Przemek Florczak -ts, Cyprian Baszyński - tp.
Grupa Young Power powstała w 1986 i jeszcze w tym samym roku wzięła udział w festiwalach Jazz nad Odrą i Jazz Jamboree, gdzie swoimi kompozycjami zyskała sobie przychylność krytyków. Krzysztof Popek – pomysłodawca zespołu, aranżer i kompozytor – został nagrodzony później przez Sekcję Publicystów Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego za działalność artystyczną (1986) oraz przez Program III Polskiego Radia (1987). We wrześniu 1986 muzycy przystąpili w studiu Polskiego Radia w Poznaniu do nagrań na debiutancki album Young Power, który ukazał się w roku następnym.
Po wielu latach grupa wznowiła działalność w odnowionym składzie. Oprócz dawnych członków grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia.
W 1987 Young Power wystąpił ponownie na Jazz Jambore, a także w Szwecji (Sztokholm) i RFN.
Po wydaniu płyty został wybrany big-bandem roku przez miesięcznik Jazz Forum (później był jeszcze nim dwukrotnie: w 1988 i w 1990), a Krzysztof Popek Muzykiem Roku (dwukrotnie w 1987 i 1988).
W listopadzie grupa – ponownie w poznańskim studiu – przystąpiła do rejestracji materiału na drugi album "Nam Myo Ho Renge Kyo", który ukazał się w 1988.
W 1989 nagrał w Warszawie w kwietniu i sierpniu trzeci album "Man of Tra" z gościnnym udziałem m.in. Michała Urbaniaka i Tomasza Stańki.
W 1991 Polskie Nagrania "Muza" wydały płytę "Young Power" na której znalazły się wybrane kompozycje z dwóch pierwszych albumów grupy.
Po wielu latach grupa wznowiła działalność w odnowionym składzie. Oprócz dawnych członków takich jak Krzysztof Popek, Jorgos Skolias, Marcin Pospieszlski, Włodek Kiniorski etc grają również najzdolniejsi z najmłodszego jazzowego pokolenia - Marta Wajdzik, Cyprian Baszyński, Adam Lemańczyk, Paweł Dobrowolski etc.
Ziółek Kwartet - Zwycięzcy wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Ich muzyka łączy w sobie nieposkromioną energię z wyrafinowaną estetyką formy, a całość dopełniona jest tajemniczą aurą i słowiańskim duchem. Zespół powstał z inicjatywy pianisty i kompozytora Grzegorza Ziółka. Zaprosił on do współpracy przedstawicieli młodego pokolenia muzyków z różnych regionów Polski. W 2020 roku artyści zdobyli Grand Prix Jazz Juniors, a także I miejsce na Blue Note Poznań Competition. Rok później, muzycy ponownie sięgnęli po Grand Prix na Indywidualność Jazzową 57. Jazzu nad Odrą. W roku 2022 zespół został wyróżniony grantem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach 11. Jazzowego Debiutu Fonograficznego. Każdy z muzyków ma na koncie liczne osiągnięcia zarówno indywidualne jak i grupowe oraz występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i za granicą, w tym m.in.: Warsaw Summer Jazz Days, Jazz nad Odrą, Umbria Jazz, Copenhagen Jazz Days.
Marcin Elszowski – trąbka
Grzegorz Ziółek – piano
Piotr Narajowski – kontrabas
Grzegorz Masłowski – perkusja
Kinva to muzyczna kolaboracja Anastasiji Litvinyuk, Igora Hnydyna i Romana Chraniuka.
„Kinva” to po ukraińsku tradycyjne drewniane naczynie podobne do kufla, służące zarówno do przechowywania, jak i spożywania napojów. Zespół Kinva jest takim właśnie naczyniem: zachowuje tradycyjne etniczne ukraińskie melodie, po to, żeby podawać je w świeżej, jazzowej formie.
Język, tradycja i muzyka ukraińska przez wieki jednoczyły ludzi, przynosiły moc i budowały wiarę w wolną i niezależną Ukrainę. Dziś ponownie mają taką funkcję: niosą nadzieję i siłę. Projektują przyszłość. Anastasija Litvinyuk, Igor Hnydyn i Roman Chraniuk poznali się we Lwowie. W innej rzeczywistości. Dziś mieszkają w Warszawie i grają pod świeżo przyjętą nazwą. Każde z nich z osobna jest uznanym muzykiem jazzowym z doświadczeniem wielu albumów, projektów i scen na całym świecie. Połączyła ich miłość i tęsknota za Ukrainą i dźwięki, które grają im w duszy od dzieciństwa. Dziś opowiadają je publiczności w nowych aranżacjach wykorzystując do tego wszystkie zdobyte przez lata umiejętności, bawiąc się i eksperymentując z jazzowymi formatami. Zabierają w podróż do różnorodnej kulturowo, magicznej Ukrainy, a przede wszystkim jednoczą ludzi w dźwiękach i przeżyciach: tu i teraz.
Ukraińskie melodie i piosenki mają ogromną moc, potężną energię, niosą ze sobą masę informacji o naszej przeszłości, ale być może także o przyszłości. Dlatego tworzenie takiej muzyki jest ważne w różnych aspektach – zarówno po to, aby zachować wszystkie te dawne melodie, ale także po to, aby napisać nowe, nowoczesne, które również staną się dziedzictwem przyszłych Ukraińców, Europejczyków. - Anastasija Litvinyuk.
Zarówno aranżacje ludowych utworów, jak i kompozycje autorskie są niebanalne, przynoszą radość grania i przyjemność słuchania. Materiał pozwala muzykom stopniowo otwierać się wokalnie i podążać w kierunku tria jazzowo-etno-wokalnego. Bądźcie dla nich łaskawi, zachęcajcie, a zaśpiewają dla Was :)
Anastasija Litvinyuk - piano
Igor Hnydyn - perkusja
Roman Chraniuk - bass
Kuratorzy: Zbigniew Jakubek / Bartłomiej Skubisz
Producent: Tomasz Drachus / Stowarzyszenie Art Motiv