AUTONOMIA
AUTONOMIA
interdyscyplinarny projekt artystyczny w ramach współpracy Teatru NEMNO w składzie Henryk Hryniewicki i Dagmara Jemioła-Hryniewicka z polsko – ukraińskim duetem Rita Udovichenko & Ritchie Palczewski
GDZIE: I LO w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 15
KIEDY:
Wystawa
23.06 w godzinach 14:30 – 19:00
24.06 w godzinach 14:30 – 22:00
25.06 w godzinach 13:00 – 20:00
(w holu przy wejściu głównym I LO)
Spektakl
24.06 o godz. 21:00 otwarcie wystawy
24.06 o godz. 21:15 spektakl (na dziedzińcu I LO)
Interdyscyplinarny projekt artystyczny „Autonomia” łączy w sobie elementy sztuk wizualnych i teatralnych. Projekt odnosi się do tematu wolności, w jaki sposób ją definiujemy i odczuwamy oraz jakie ma dla nas znaczenie. Porusza problem naszej wewnętrznej, bądź społecznej wolności lub jej braku. Kiedy czujemy się wolni, a kiedy uzależnieni. Traktuje o narzucanych normach i sytuacjach, w których musimy się czemuś lub komuś podporządkować; o sytuacjach w życiu, kiedy musimy z czegoś lub z siebie zrezygnować. Jest też podjęciem dyskursu na temat praw człowieka i zwierząt.
Pierwszą częścią projektu będzie wystawa, w której wezmą udział następujące artystki: Irena Lawruszko, Irmina Murawska, Małgorzata Sarnecka i Dagmara Jemioła – Hryniewicka. Każda z nich zrealizuje własne dzieło w innej technice odnosząc się do założonego tematu. Artystki poruszają się w odmiennych obrębach sztuki, tak więc na wystawie będzie można zobaczyć cykl grafik w technice akwatinty i akwaforty, malarstwo olejne, rzeźby szyte jak i działanie site specific z elementami rzeźbiarskimi.
Wystawę będzie można odwiedzać:
23.06 w godzinach 14:30 – 19:00
24.06 w godzinach 14:30 – 22:00
25.06 w godzinach 13:00 – 20:00
w holu przy wejściu głównym I LO przy ul. 3 maja 15.
W drugiej części projektu zostanie zaprezentowany spektakl performatywno - wizualny z muzyką na żywo w ramach współpracy Teatru NEMNO w składzie Henryk Hryniewicki i Dagmara Jemioła-Hryniewicka z polsko – ukraińskim duetem Rita Udovichenko & Ritchie Palczewski.
W repertuarze duetu Rita&Ritchie odnaleźć można interpretacje tradycyjnych pieśni z Ukrainy oraz kompozycje autorskie. Muzycy łączą elementy białego śpiewu, improwizacji, folkowej mistyki i brzmienia vintage.
Część wizualną spektaklu będzie stanowiła animacja wyreżyserowana i wykonana przez Teatr NEMNO łącząca różne techniki teatru eksperymentalnego, gdzie przewodnią formą będzie żywy obraz na bieżąco animowany, takimi technikami jak: światło, animacje multimedialne, lalki cieniowe, wylewanie farby, obraz rzucany z kliszy fotograficznych, malarstwo witrażowe, kamera. Projekt rozpocznie się od oficjalnego otwarcia wystawy (21:00), po którym odbędzie się pokaz wizualno-muzyczny (ok. 21:15).
W części wizualnej zostaną również wykorzystane m.in. zdjęcia Oleksiego Potianok i Iryny Potianok - ukraińskich artystów fotografów - oraz Przemka Wiśniewskiego.
Część wizualna rozpocznie 24 czerwca o godz. 21:00.