SKARBY DREWNIANEJ ARCHITEKTURY SAKRALNEJ. KOŚCIOŁY I CERKWIE NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
SKARBY DREWNIANEJ ARCHITEKTURY SAKRALNEJ. KOŚCIOŁY I CERKWIE NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
wystawa plenerowa
GDZIE: Pomnik Niezłomnym Żołnierzom Armii Krajowej w Rzeszowie
KIEDY: 15-28 czerwca
W 2023 roku przypada jubileusz dwóch wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: 20-lecie wpisu Drewnianych kościołów Południowej Małopolski oraz 10-lecie wpisu Drewnianych cerkwi w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował wystawę pt. „Skarby drewnianej architektury sakralnej. Kościoły i cerkwie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO”.
Plenerowa wystawa prezentuje fotografie kościołów i cerkwi – fenomenu ich architektury, usytuowania w krajobrazie oraz bogactwa wystroju wnętrz i wyposażenia – wzbogacone krótkimi informacjami historycznymi.
Sześć kościołów w miejscowościach: Blizne, Binarowa, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, położonych jest na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Świątynie te są wybitnymi przykładami gotyckiej drewnianej architektury sakralnej. Budowle wyróżnia też wysokiej klasy ciesielski detal architektoniczny. Wyjątkowo cenny wystrój i wyposażenie, prezentuje różnorodność technik i stylów, bogactwo programów ikonograficznych oraz wybitne wartości artystyczne.
Szesnaście drewnianych cerkwi zlokalizowanych w polskim i ukraińskim regionie Karpat prezentuje charakterystyczne typy drewnianej architektury cerkiewnej: huculski – w południowo-wschodnim ukraińskim regionie Karpat (Jasina); halicki – w północnej części Karpat, po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy (Chotyniec, Drohobycz, Potylicz, Radruż, Rohatyn, Żółkiew); bojkowski – w pobliżu granicy ze Słowacją (Matków, Smolnik, Użok) oraz łemkowski – w polskich Karpatach Zachodnich (Brunary Wyżne, Owczary, Kwiatoń, Powroźnik, Turzańsk).
Wystawa została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jej wernisaż odbył się 18 kwietnia br. w Łańcucie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
W Rzeszowie będzie eksponowana od 15 do 28 czerwca przy Pomniku Armii Krajowej w ramach festiwalu Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2023.
Projekt i wykonanie wystawy: Wydawnictwo Libra PL, www.libra.pl
Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat gromadzi, bada i popularyzuje wiedzę o materialnym i niematerialnym dziedzictwie kulturowym znajdującym się na terenie Polski. Przygotowuje opinie, ekspertyzy, studia, a także opracowuje standardy konserwatorskie. Udostępnia w nowoczesny i kompleksowy sposób informacje o zabytkach. Na portalu zabytek.pl można odnaleźć opisy zabytków, dokumentację, archiwalne i aktualne zdjęcia obiektów, modele 3D oraz wiele innych zasobów. Instytut organizuje wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe i aktywnie uczestniczy na forum organizacji międzynarodowych jak UNESCO, ICOMOS, ICCROM, ONZ. Jest ogólnopolskim koordynatorem międzynarodowych wydarzeń m. in. Europejskich Dni Dziedzictwa i Europejskich Dni Archeologii.
Więcej informacji na:
www.nid.pl | www.edd.nid.pl